inlagt 2015-03-30 uppdateras
BROCCOLI
LOVORDAS AV TV 4
Inte vanligt att höra och se i TV något omtänksamt om konsumenterna, hushållning, kasta mindre!
Men i det nya programmet VARDAGS-PULS som leddes av just då Agneta Sjödin och kock var Christian Hellberg häromdagen, pratades och lagades Broccoli och Christian sparade stjälken, som de flesta oftast kastar (c:a 50 gram av 250).
http://www.vardagspuls.se/mat–recept/middag/23-mars-grillad-broccoli-med-blamogelost-och-rostade-hasselnotter/
Dels kokade han inte rosetterna för att sedan hälla ut spadet med alla vitaminerna utan stekte dem lätt och gratinerade dem samt gjorde en soppa på de skivade stjälkarna. Argumentet att ”konsumera mindre” m a o ”hushålla” framfördes på ett föredömligt sätt.
Själv publicerade jag i bloggen nyss strimlade stjälkar, lätt stekta, som blev delikata som sparris:
https://bengtingerstam.wordpress.com/2015/03/16/broccoli-tal-en-granskning/
Bra tips om att bara för broccolin spara runt 20 % genom att veta! Därför passar detta tips på ”KONSUmindre” sidan som snart blir en blogg ”KONSUmindre”, med kanske en annan vinjett. (skicka gärna in förslag!)