HUSMAN – ETT PRAKTEXEMPEL

inlagt 2015-03-30  uppdateras

HUSMAN KNÄCKE

en nöt

att knäcka

Sedan vi följt prisfrågorna har Husman WASA knäcke förvånat oss. Nu i och med att vi ska utveckla nya bloggen KONSUmindre kommer vi att ibland upprepa tidigare inlägg, men mera konkreta.

I dagarna i en butik, där vi påtalat egendomligheten, har inga förändringar skett. Prisstyrningen sker alltså från fabrikaten och samma förhållande gäller samtliga butiker.

Ett paket på 260 g kostade 10:49 medan det dubbla paketet kostade 11:50.
Jämförpriserna blir då  42:19 mot 22:62 per kilo.

2714.WASAHusman.två paket.201110.800.cut

Går budskapet lättare fram så här?
Du får lika mycket hårt bröd för 22:62 som för 42:19.

DU VÄLJER.

Men varje spenderad krona påverkar din plånbok, vår miljö, vårt klimat, vårt samhälle, våra skatter m m

Vill du läsa en utförligare utläggning, så här är den:
https://bengtingerstam.wordpress.com/2012/06/10/dubbla-priset-for-wasa-husman/

Kom med och bli en aktiv del i det vi kan göra som inte näringslivet vill göra! Därför behövs vi!

Är du inte medlem ännu?

https://bengtingerstam.wordpress.com/2014/05/18/granska-och-informera/

för mer info i Facebook på dessa sidor:
KONSUMENT-FORUM

KONSUmindre

Konsumentsamverkan

Vi kräver vår demokratiska rätt att själva få välja vad vi köper!

KONSUMENT-FORUM

Konsumenternas ”egen” organisation
E-post: konsument-forum@konsumentsamverkan.se
Blogg: https://bengtingerstam.wordpress.com/
Org.nr: 833200-5803 Plusgirokonto: 35 03 71-1

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: