GMO-fritt griskött på City Gross
2010-09-14
Ett historiskt genombrott i kampen för Framtidens Mat – på konsumenternas villkor
http://www.konsumentsamverkan.se/11verk/kampanj/livsmedel/framtidensmat/framtidensmatidx.htm
att nu ett av handelsblocken vågat ta ställning! Hade nog väntat mig att COOP som pratar så mycket om ”ärlig mat” skulle bli först, men……..
Lycka till Bergendahls och City Gross. Ni har tagit ett riktigt steg och lyckats få vissa svenska grisbönder att lyssna. Det är mer än vi som konsumentorganisation lyckades med, trots att vi utlyste en tidsbestämd bojkott mot svenskt griskött ,för att få en diskussion och gehör. Men föreningen Svenska Grisbönder har inte visat intresse för en dialog med oss konsumenter.
Att danska bönder flitigt använder GMO-soja i sitt grisfoder är känt. För att konsumenterna ska välja svenskt kött krävs argument och svenska grisar utan GMO-foder hade varit ett sådant argument, men i och med att man släppt in GMO-sojan i svensk grisuppfödning, har man ju eliminerat detta argument och nu har vi bara priset att gå på.
Kortsiktigt, Svenska Grisbönder. Den gamla slogan ”Handla svenskt” måste fyllas med innehåll och inte bara vara en slogan, då genomskådar de svenska konsumenterna det.
Följ även ”Konsumentsamverkan” på Facebook
[...] GMO-fritt griskött på City Gross [...]